Nedostaň sa do prúseru. Nauč sa predvídať riziko a odhadnúť v zimných i letných horách, kedy si tam vítaným hosťom a kedy nie.

Snehové lavíny sú najväčším nebezpečenstvom v zimných horách. Môj otec Ján Peťo, tiež certifikovaný horský vodca UIAGM, ktorý bol 17 rokov náčelníkom Strediska lavínovej prevencie HZS, o tom vie hovoriť najlepšie. Aj pre to som rád, že lavínové kurzy môžem organizovať spolu s ním. Na našom rozšírenom 2,5-dňovom lavínovom kurze sa dozvieš všetko o tom, prečo a ako lavíny vznikajú, ako sa pred nimi chrániť a čo robiť, keď sa do lavíny dostaneš či už ty alebo tvoj parťák na túre. Viac informácií o priebehu kurzu nájdeš medzi Často kladenými otázkami (modrá ikona vpravo hore).

Termíny lavínových kurzov 2025:   budú upresnené v priebehu novembra

 • osoba
  155 Eur

* minimálny počet účastníkov na jeden termín kurzu je 5, maximálny 12

Darovať zážitok

Lyžovanie vo voľnom teréne s využitím lanoviek je populárnou aktivitou, pri ktorej sa dá s minimom šlapania veľa pojazdiť. Blízkosť lyžiarskych stredísk môže vyvolať falošný pocit bezpečia, no opak je pravdou. Na jednodňovom lavínovom kurze určenom primárne pre freeride lyžiarov a snowboardistov sa zameriame na posúdenie lavínového nebezpečenstva a taktiky pri jazdení žľabov s nástupom do línií zhora (z hrebeňa). Ukážeme si pri tom praktické spôsoby, ako vyhodnotiť lokálne lavínové nebezpečenstvo a ako sa nedostať do lavíny. V závere dňa si na simulovanej lavíne precvičíme kamarátsku pomoc, aby si vedel ako zareagovať a čo robiť, ak sa niekedy v tvojej partii alebo okolo vás niečo zomelie.

Termíny freeride lavínových kurzov 2025:    budú upresnené v priebehu novembra

 • osoba
  95 Eur

* minimálny počet účastníkov na jeden termín kurzu je 5, maximálny 6

Darovať zážitok

Lyžiarska turistika a jej náročnejšia forma skialpinizmus patria k najkrajším horským športom. Na 2,5-dňovom skialpinistickom kurze si skúsiš, čo všetko tieto aktivity obnášajú, oboznámiš sa s potrebnou výstrojou a zdokonalíš v technike výstupu a zjazdu vo voľnom teréne. Okrem toho  si povieme aj niečo o hlavných zásadách z lavínovej problematiky a taktike pohybu v lavínovom teréne. Ak patríš ku ľuďom, ktorí už základné skúsenosti so skialpinizmom majú, v rámci kurzu sa zameriame na pokročilé techniky výstupu s mačkami a čakanom, metodiku lyžovania v rôznych snehových podmienkach v strmšom teréne (základy extrémneho lyžovania) a rozšírené stratégie rozhodovania v lavínovom teréne.

Termíny základných skialpinistických kurzov 2025:    budú upresnené v priebehu novembra

 • osoba
  155 Eur

* minimálny počet účastníkov na jeden termín kurzu je 10, maximálny 12

Darovať zážitok

Lezenie ľadopádov je jednou z najzaujímavejších zimných horských aktivít. Ak si to ešte neskúsil, možno sa ti zdá nemožné liezť po strmom až kolmom ľade. No s kvalitnou výzbrojou, trochou sily a štipkou správnej techniky to nie je také náročné, ako sa na prvý pohľad môže javiť. Na základnom 1-dňovom ľadolezeckom kurze si ukážeme, ako na to - oboznámime sa s potrebnou výzbrojou, naučíme sa používať horolezecké mačky a čakany v mierne strmom ľade a ukážeme si spôsoby istenia a budovania stanovíšť v ľade. Pre pokročilých je v ponuke týždňový kurz v európskej mekke ľadolezenia - v nórskej oblasti Romsdalen (viac info o kurze ľadolezenia pre pokročilých pošlem v prípade záujmu emailom).

 • osoba
  360 Eur
 • osoby
  390 Eur
 • osoby
  420 Eur
 • osoby
  440 Eur

* pri viacdĺžkových ľadolezeckých túrach maximálne dvaja hostia s cenou pri skupine 1 osoba 400 eur, 2 osoby 460 eur

Darovať zážitok

Lezenie na cvičných skalách je obľúbenou letnou aktivitou, ktorá okrem samotného lezeckého zážitku otvára bránu k náročnejším horolezeckým cestám v Tatrách či Alpách. Na základnom 1-dňovom skalolezeckom kurze sa naučíme správnu techniku lezenia v ľahších cestách a ukážeme si špecifiká lezenia na rôznych skalných štruktúrach (platne, hrany, špáry, komíny a pod.). Popri lezení si ukážeme, ako bezpečne istiť spolulezca a na záver dňa si vyskúšame aj zlanovanie. Ak si pokročilý skalný lezec, zamierame sa na zdokonalenie techniky v ťažších cestách, precvičíme si zásady správneho istenia a povieme si niečo aj o tom, ako správne trénovať pre zlepšovanie svojej lezeckej výkonnosti.

 • osoba
  300 Eur
 • osoby
  320 Eur
 • osoby
  360 Eur
 • osoby
  400 Eur
Darovať zážitok