Chceš ísť na lyže do Nórska, no nevieš sa rozhodnúť, či ísť na výlet s klasickým ubytovaním v chatke, alebo či zakúsiť ski & sail dobrodružstvo s ubytovaním na lodi?
Nórsko je skialpinistický klenot, o tom niet pochýb. Táto nádherná rozmanitá krajina ponúka unikátnu kombináciu zasnežených štítov, tmavomodrých fjordov, divokých ľadovcov a nekonečných prašanových plání. V posledných rokoch sa v Nórsku okrem klasických výletov s ubytovaním v tradičných severských chatkách dostávajú do popredia aj tzv. „ski and sail“ výlety. Teda výlety, počas ktorých sa posádka plaví po fjordoch na lodi, kde je zároveň aj ubytovaná, a popri tom lyžuje na okolitých kopcoch s nástupmi na lyžiarske túry priamo od mora. Pre tých, ktorí váhajú, na aký typ pobytu sa do Nórska vypraviť, skúsim nižšie zhrnúť svoje skúsenosti a odporúčania zo skialpinistických výletov na lodi a porovnať ich výhody a nevýhody s klasickými pobytmi na chatkách. V rámci ski & sail výletov sa budem zaoberať cenovo relatívne dostupnými ponukami na štandardných jachtách (teda nie na luxusných katamaranoch či veľkých arktických lodiach, ktoré sú pre bežného našinca cenovo nedostupné).
Ski & sail v oblasti Lyngenu
Prvé otázky potenciálnych záujemcov o ski & sail výlety sa zvyčajne týkajú komfortu na lodi. Ten závisí v prvom rade na konkrétnom type lode, ktorú budete na vašom výlete používať, a počte pasažierov. Vo všeobecnosti platí čím viac ľudí na malom priestore, tým menší komfort (hlavne v prípade horšieho počasia, kedy budete dnu v lodi tráviť viac času a budete musieť po túrach sušiť veľa premočených vecí). No práve komfort na lodi je základom vašej pohody a oddychu medzi jednotlivými túrami. Nebojte sa preto opýtať vášho potenciálneho organizátora na detaily, na akej lodi budete počas vášho výletu bývať, ako je loď vybavená a koľkí na nej budete ubytovaní (k dispozícii by ste mali mať aj schematický plán lode s jednotlivými kajutami). Bežným štandardom pre jednu skupinu šiestich hostí s horským vodcom a kapitánom sú štyri alebo päť dvojlôžkových kajút, spoločná miestnosť (jedáleň/kuchyňa), dva až tri spoločné sociálne zariadenia (sprcha s toaletou) a jedna malá miestnosť na sušenie vecí. Porovnajte si ponuku lodí od rôznych agentúr spolu s ich cenami a zistite si spätnú väzbu od viacerých ľudí, ktorí s jednotlivými organizátormi už majú osobné skúsenosti. Pokiaľ trafíš na dobre vybavenú loď, kde budete pôsobiť v rozumnom počte ľudí, možno budeš komfortom na lodi napriek prvotnej skepse príjemne prekvapený.
Pri ubytovaní v tradičných nórskych chatkách je úroveň životného priestoru a komfortu, samozrejme, na inom leveli než na lodi. Štandardom je ubytovanie v dvojlôžkových izbách, plne vybavená kuchyňa, sušiareň, lyžiareň, sauna, horúca kaďa, atď. Kto si teda potrpí na väčší komfort a pohodu, viac si zrejme užije skialpinistické pobyty s ubytovaním na chatke.
Skialpinistické výlety s ubytovaním na chatke v Sunnmøre
Ďalším dôležitým rozhodovacím faktorom pre väčšinu potenciálnych záujemcov je cena. Pri štandardnom týždňovom pobyte (6 skialpových dní s možnosťou jedného oddychového dňa pomedzi) sa cena ski & sail výletov na sezónu 2024 pohybuje okolo 3000 eur na osobu, pričom táto cena zahŕňa komplexnú službu od prenájmu lode, poplatkov za prístavy a pohonné hmoty, profesionálneho kapitána, certifikovaného horského vodcu, plnú penziu na lodi a spiatočnú letenku z Viedne či Krakova do Tromsø. Ski & sail plavba nie je lacná záležitosť, preto si porovnajte možnosti od viacerých poskytovateľov a nebojte sa opýtať na rozbor cenovej ponuky, za aké služby koľko platíte (loď, strava, vodca, letenka, atď.).
Pri výletoch s ubytovaním v chatkách je cena pri časovo rovnako dlhých týždňových turnusoch vo všeobecnosti približne o tretinu až polovicu nižšia (v závislosti od konkrétnej lokality a konkrétneho ubytovania). Ak chceš teda zažiť skialpinizmus v Nórsku a máš obmedzený rozpočet, ubytovanie v chatke bude pre teba možno prijateľnejšia možnosť.
Lyžovačka na ostrove Kågen v oblasti Skjervøya
Z pohľadu logistiky a transportu je pri ski & sail výletoch hlavným dopravným prostriedkom loď, čo má svoje výhody aj nevýhody. Veľkým plusom lode je možnosť dostať sa na odľahlé pobrežia ostrovov alebo do fjordov, kam nevedú žiadne cesty a lyžovať na panenských menej preplnených kopcoch. Okrem toho je loď zároveň akýmsi plávajúcim základným táborom, takže pred a po návrate z túry odpadajú presuny autom na ubytovanie. Loď sa na týždeň stane vašim plávajúcim domčekom, kde si so sebou veziete všetko potrebné na prežitie. Vďaka tomu máš príležitosť na pár dní zakúsiť atmosféru dobrodružného života moreplavcov a s tým spojenú rutinu na lodi, ktorá môže byť pre bežného suchozemca sama o sebe zaujímavým exotickým zážitkom. Medzi nevýhody lode z pohľadu transportu patrí silná závislosť od poveternostných podmienok, čo môže viesť k obmedzenejšiemu výberu lyžiarskych túr. Pri určitom vetre a prúdení skrátka nezakotvíte vždy tam, kde by ste chceli a musíte sa pri plánovaní naučiť trochu improvizovať. Ďalšou nevýhodou môže byť skutočnosť, že na lodi začínate túru od nuly, od hladiny mora. Teda ak je v niektorých lokalitách snehová čiara vyššie, za snehom si budete musieť vyšľapať napešo. Z hľadiska transportu je takisto potrebné brať do úvahy obmedzenú rýchlosť lode a časovo náročné presuny pri dlhších vzdialenostiach na mori.
Pri ubytovaní v chatkách transport prebieha primárne autom, prípadne trajektami či pri niektorých túrach aj v spojení s krátkymi presunmi na člne alebo loďke. Výhodou je teda flexibilita a širší výber túr v lokalite pôsobenia. V prípade teplejšej periódy so snehovou čiarou vo vyšších nadmorských výškach je často možné dostať sa autom pohodlne do vyšších polôh. V tomto smere sa teda lyžiarske túry jednoduchšie optimalizujú vzhľadom na aktuálne počasie a snehové podmienky. Aj pri chatových pobytoch však existuje vo viacerých lokalitách možnosť kombinácie transportu so zapožičaním člna s dosahom do odľahlejších lokalít, ktoré nie sú prístupné cestami.
Skialpinistický výstup na Randers Topp nad Hjørundfjordom
Aj pri ski & sail výletoch existuje možnosť kombinácie transportu s autom. V tom prípade však samotný ski & sail podľa mňa stráca zmysel a loď sa stáva len prostriedkom na ubytovanie. Výlety s ubytovaním na lodi by vo svojej podstate mali byť primárne spojené s návštevou odľahlejších morských lokalít, kam sa autom dostať nedá, prípadne kam je doprava autom komplikovaná a zdĺhavá (napr. lyžovanie na ostrovoch). Vhodnými lokalitami na takéto výlety sú v Nórsku napríklad ostrovy okolo Lyngenu, Kvænangen, Øksfjord, Lofoty či Špicbergy.
Takže loď alebo chatka? Svoje neopakovateľné čaro má jedno aj druhé. Keď máš na ski & sail výlete šťastie, zažiješ slnečný deň a zlyžuješ nekonečnou snehovou pláňou z vrcholu až k moru, člnkom sa preplavíš naspäť do svojho plávajúceho base campu a podvečer budeš z paluby počúvať žblnkot mora. Alebo prídeš vyštípaný od mrazu po krásnej celodennej túre naspäť na chatku, vyhreješ sa najskôr v saune, potom z horúcej kade skočíš rovno do ľadového fjordu a po dobrej večeri budeš s partiou pri praskajúcom krbe spomínať na zážitky uplynulého dňa. Či už sa rozhodneš pre výlet s ubytkom na chatke alebo na lodi, skialpinizmus v Nórsku bude pre teba určite zážitok na celý život.
Viac informácií, fotiek a videí z našich skialpinistických výletov v Sunnmøre a ski&sail plavieb v Lyngene nájdeš:
- v článku Sunnmøre
- vo videu Za skialpinizmom do Nórska: 1. časť Sunnmøre
- vo fotoreporte Lyngenská skiplavba I
- vo videu Lyngenské Alpy: Plav sa a lyžuj
- vo fotoreporte Usnežené Sunnmøre
- vo fotoreporte Lyngenská skiplavba II